Çizgi Bahçesi 

Hazırlayanlar: Selma Yıldız, Funda Us Dağ, Yasemin Bedir

Resimleyen: Sibel Demirtaş

Okul öncesi çağındaki ailelere tavsiye edebileceğimiz bir kitap, dilerseniz hafta sonları dilerseniz yaz tatilinde kalem tutma ve düzgün çizgi çizme alışkanlığı elde edilmesi için faydalı bir kitap olduğu düşündük: )

Öncelikle basit çizgilerden başlayan kitap sonunda doğru hem zorlaşıyor hemde çizgileri birleştirerek harfleri yazmalarını sağlıyor.

 

 

29 Mayıs 2017
Tavşan Çiko'nun Dileği

Yazar: Aysun Berktay Özmen

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Ailesiyle mutlu günler geçiren Tavşan Çiko'nun en büyük derdi etrafında hiç arkadaşının olmamasıdır. Yeni yılın yaklaştığı sıralarda kendine benzeyen kardan bir tavşan yapar ve adını Karbeyaz koyar. Peki en yakın arkadaşı için tuttuğu dilek kabul olacak mı?

Sıcacık duygular hissettiren, aile sevgisine ve arkadaşlığın önemine değinen bu hikaye uzun yıllar kitaplığınızda yer edinecek. 3 yaş ve üzeri çocuklarınız için bu hikayeyi okuyabilirsiniz.

17 Aralık 2015
Şarkıcı Denizkızı

Yazar:Julia Donaldson&Lydia Monks

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Şiirsel anlatımı ve hikayeyle bütünleşen rengarenk çizimleriyle benim okumaktan, kızımın dinlemekten keyif aldığı hikayelerden birisi. Şarkıcı denizkızı Seval'in başına gelenleri bir solukta okuyacaksınız. Konusu ise özetle şöyle. ''Korsan Lalib'in şöhret ve servet vaadiyle kardırdığı Şarkıcı Denizkızı Seval bir sirke katılır. Kalabalıklar tarafından çok sevilir, ama çok geçmeden bir akvaryumda yaşamanın denizdeki özgür hayatının yerini tutamayacağını anlar. Acaba sirkten kaçıp evine, Gümüşkum Plajı'na dönmeyi başarabilecek midir?'' 4 yaş itibari ile bu hikayeyi edinebilirsiniz.

17 Aralık 2015
Kızımın Tuvalet Kitabı

Yazan : Dawn Sirett

Yayın Evi : Net Yayıncılık

Malesef ki her annenin başından bir tuvalet eğitimi macerası geçiyor. Bu dönemin ilk zamanları genelde biraz sancılı oluyor. Bizde o süreçten geçerken arkadaşım bana bu kitabı önerdi. Derin bu kitap sayesinde bu işe oyun olarak yaklaştı ve çok hoşuna gitti. Görselleri o kadar güzel ve açıklayıcı ki hiç bir şekilde tuvaletten korkmadı ve kısa sürede tuvalet kurallarını da öğrendi. Bu kitabın erkek çocukları için olanları da var. Umarım sizin de işinize yarar.

 

1 Aralık 2015
Zuzu and The Sleepy Owl

Yazan: Görkem Kantar Arsoy

Yayın Evi: YKY

Çocuklarına ingilizce kitap okuyan annelere bir kitap önerim var ; ' Zuzu and the sleepy owl'

Konusu;

Zuzu bir sabah kalkar ve şimdiye kadar hiç yapmadığı bişey yapmak ister o gün için, kararsızlığı çok uzun sürer, mevsimler geçer... Ve Zuzu sonunda bir hayvan olmaya karar verir.bu sefer de hangi hayvanı seçeceği konusunda kararsızdır. Ve sonunda kararını vermiştir bir baykuş olacaktır...Güçlü kanatlarıyla bir baykuşa dönüşen Zuzu´nun Uykucu Baykuş ile arkadaşlığı, anlattığı masallar ve Zuzu´nun hayal gücüne hayran olacaksınız ...

9 Kasım 2015
Benim Adım Messi

Yazar: Michael Part
Yayınevi: Beyaz Balina

Spor yapmayı seven, ileride sporcu olma hayali kuran tüm çocukların heyecanla okuyacakları bir kitap. Son yılların en gözde sporcusu Lionel Messi'nin çocukluğunu, yaşadığı olumsuzlukları, bu kadar başarılı bir oyuncu olurken yaşadığı maceraları anlatan kitap özellikle futbola ilgi duyan çocuklar için bir hazine gibi.


Messi'nin film gibi hayatının inanılmaz öyküsü… Lionel Messi de çocuktu… Büyüme hormonu yeterince çalışmıyordu ama o, ne çok sevdiği futboldan ne de babasının beş kuralından vazgeçti: Nezaket, dürüstlük, azim, kendine hâkim olmak ve boyun eğmemek… Bu kitapta Messi'nin, ailesinin sevgisi ve fedakârlığı sayesinde nasıl Barselona futbol takımının ve dünyanın bir numaralı futbolcusuna dönüştüğünü okuyacaksınız.

28 Ekim 2015
Mutlu Suaygırı

Yazar: Richard Edwards

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Ailelerden güzel yorumlar duyduğum bu kitabı ilk fırsatta gidip aldım. Halinden hiç memnun olmayan, herkese dert yanan küçük suaygırının hikayesi eğlenceli bir dil ve bol renkli sayfalarla anlatılıyor.

''Suaygırı olmak istemiyorum. Yo! Yo! Yo!

Zebra ya da bufalo lo lo lo,

Ağaçta şarkı söyleyen maymuuun

Suaygırı yerine maymuuun olsaaam...''

 

20 Ekim 2015
Haydi Oyuna

Yazar : Jorge Batllori , Victor Escandell

Çevirmen : Farah Yurdözü

Yayın Evi : Altın Kitaplar Yayın Evi

 

Bu kez sizlere çocuk kitabı değil, anneler babalar için çocukları ile oyun oynamalarına yardımcı olacak bir kitap tavsiye etmek istedim. Bu kitap oyun oynamanın çocuktaki gelişimine dikkat çekerek çeşitli yaş grupları ile oynanacak oyunlar hakkında ailelere bilgi veriyor. Çoğu zaman oyun türetmekte sıkıntı çeken bir anne olarak benim işime çok yaradı.

19 Ekim 2015
Yaramaz EjderhalarYazar: Debi Gliori

Çevirmen: Sevgi Atlıhan

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yaramaz Ejderhalar renkli ve dolu dolu çizimleriyle her sayfasında hikayeyi çocuklara keyifle anlatıyor. ‘Bir zamanlar uzaklarda bir gezegende, çok büyük bir ormanda ejderhalar yaşarmış. Ejderhalar ağaçların arasında o kadar rahatmış ki, kısa sürede çoğalıp ormanı doldurmuşlar. Bir süre sonra orman ejderhalara yetmez olmuş.’

Kısa sürede doğanın ve diğer canlıların düzenini bozan ve yaptıkları hatayı fark eden Yaramaz Ejderhalar kısa sürede diğer canlılarla dost olarak yaşamayı başarırlar. Çevrecilikle ilgili mesajlar da veren bu hikaye 3 ve üstü için başucu kitabı olabilecek nitelikte.

 

11 Ekim 2015
Kurabiye'nin Orman MacerasıYazarı: Debi Gliori

Çeviri: Sevgi Atlıhan

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yazar Debi Gliori bu hikayesinde minik tavşan Kurabiye’nin korkularından  ve nasıl bunlardan kurtulduğundan bahsediyor. Kalabalık bir ailede yaşamasına rağmen sayısız korkularına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Olaylar zinciri korkularıyla yüzleşmesini sağlar ve Kurabiye bunların hayalindeki gibi olmadığını fark eder.

Yazarın ‘Çok geniş bir hayal gücü olan minik bir tavşanın öyküsü…’ olarak özetlediği hikaye korkuları olan çocuklarınız için faydalı olabilecek nitelikte. Ama ters etki yapabileceğini korkusu olmayan çocukların korkuyu öğrenebileceğini de savunan fikirler var. 4.5 yaşındaki kızımda olumsuz bir etki gözlemlemediğim için 4 yaş ve üstü için daha uygun bir hikaye olduğunu düşünüyorum.

11 Ekim 2015