Çocukla Uçak Seyahati

  • 14 Temmuz 2014
  • 0
Evrim

airplane

Uçakla yolculuklarda bazı olmazsa olmazlar ve uçuşun süresine göre değişkenlik gösteren bazı kriterler vardır. Bu yazıda bunları bulacaksınız. Her anne&baba çocuğunun uyku saatlerini iyi bilir ve esas olan uçakta çocuğumuzun rahatlığı olduğundan (o rahatsa bizde rahatızdır) biletlerinizi alırken onu düşünerek almanızı tavsiye ederim. Uyku saatine denk getirirseniz herkes rahat bir yolculuk geçirmiş olur. Ancak uzun uçuş yapacağınız yolculuklarda saatleri her zaman denk getiremezsiniz ve bu sefer sizin çocuğunuza uymanız gerekir. Los Angeles ve Male yolculukları bizim için öyle olmuş, yine de saatlerin ters olmasını avantaja çevirmeyi başarmıştık. Yaşı 2'den küçük çocuklar icin uçağın belli noktalarında uyuyabilecekleri port yataklar kuruluyor ve bu sayede sabit, daha rahat bir uyku çekmesini sağlıyor. Böyle bir yatağın rezervi için check-in tarihini beklemek yerine çok öncesinden ayırtmanızı tavsiye ederim. Biz Los Angeles uçuşu için (popüler bir destinasyon) 2-3 ay öncesinden koltuklarımızı ayırtmıştık.

images-1 

 
Male uçuşumuzu Deniz 28 aylıkken yaptık. Uçuş saatlerinin çok ters olması, yolculuk esnasında bizi yaratıcı olmaya zorladı ! Artık bir yetişkin sayılıyordu ve uyuması için bir nevi çadır kurmustuk. Gece yemek dağıtma esnasında ışıklar açıldığında uyanmasının böyle önüne geçmiştik.
Ayrıca ufak bir sırrımı da vermek isterim; uçağa binmeden önce, kontuarda beklerken alanda görevli hosteslerden boş koltuk bilgisini alabilir böylece içeri geçer geçmez boş olan alana  oturur ve çocuğunuzun ikili koltukta rahatça uyumasını sağlayabilirsiniz.
unnamed-2 
 
 
Çocukla uçak yolculuğu yaparken, bebeklikten çocukluğa kadar dikkat etmemiz gereken noktalar farklılık göstermektedir.
0-6 ay grubu için;
İniş ve kalkışlarda emzirerek hem basıncı engellemiş hemde bebeğinizin sakinleşmesini sağlarsınız ki, bence uçmak için en ideal dönemdir. Yanınızda kangru ile giderseniz, inerken hem ellerinizin serbest kalmasını hemde çocuğunuzun sizinle tensel temasa girmesinden dolayı daha huzurlu olmasını sağlarsınız.
6. aydan sonrası;
Ek gıdaya başlandığı dönemdir. 2 saatlik uçak yolculuğu bile olsa git-gel ile 5-6 saati bulduğundan muhakkak o gün için yanınıza sebze ve meyve püresi almanızı tavsiye ederim. Çocuğunuzun kullandığı emzik varsa yedekli tutarak en beklenmedik zor anların önüne geçmiş olursunuz.
1 yastan itibaren;
Bu dönemde çocuklar daha aktif daha konuşkan ve meraklıdır. Yanınıza mutlaka kitap(ben 2-3 tane alırım), sevdiği bir oyuncak ve yer kaplamayacak ancak onların dikkatini çekecek (mesela) minik bir balon alabilirsiniz. Bu balona kaş göz yapar, konusturur yada üfle şişir vb oyunlarla dikkatini zinde tutabilirsiniz. Yürümeye yeni başladıklarından, tüm yolculuk boyunca uçak içinde gezmek isteyebilirler.
2 yas sonrası;
Maalesef! artık kendine ait bir koltukları olduğu dönemdir. Ödediğiniz bilet parası bir anda yetişkin ücreti kadar olur. Iyi tarafından bakmak isteyenler "adam" yerine koyulduğunu düşünebilir  ; )
Bu dönem için dikkat edilmesi gereken nokta, biberon emzik gibi alışkanlıkları geride bıraktıysa iniş/kalkışlarda sıvı tükettirilmeli ya da daha büyük çocuklar için sakız çiğneyebilme kabiliyeti kazanmalarıni sağlamaktır.
(Dipnot: sakız çiğnemek orta kulak iltihabının iyileşme sürecinde de yardımcıdır)
Yolculuk süresince z kuşağı çocuklarını oyalamak için, akıllı telefonlarınıza müzikli video indirebilir , şarkılara eşlik edip bu süreyi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.
 
Genel olarak el bagajında olması gerekenler ise ;
Islak mendil
Her zamankinden fazla yedek kıyafet
Battaniye
Bez
Anne için de yedekte bir bluz
Sevdiği yiyecekler
Kitap
Ipad(isteyen)
2 yastan küçük çocukları taşımak için kangru
Ve tüm bunlardan hariç olmazsa olmaz PUSET
 
Geriye size iyi yolculuklar demek kalır  :)


YORUMLAR

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle