SU İLE ÇOCUKLARI BULUŞTURMALI

  • 27 Eylül 2016
  • 0
Misafir Yazar - Merve Yavuzdemir

Çocukların su ile oynaması fiziksel, duygusal, ruhsal vb. birçok alanda gelişimini destekleyen bir aktivitedir. Diğer yandan belki de SU; neredeyse tüm çocukların zaman kavramını unutarak hiç bıkmadan oynadığı aslında en doğal ve pratik eğlence kaynağıdır.

Ancak özellikle denize kıyısı olmayan metropolitan kentlerde SU öğesinin kullanımı görsellikten öte gitmiyor. Oysa su, bana göre hem başlangıçtır; hem de sonsuzluk. Canlı olmamasına rağmen  canlı olana doğru yönelen bir algoritması vardır. Su; sesi ile huzur verir, görüntüsü ile mutlu eder, içersen sağlık verir, yıkanırsın yenilik verir... Bu kadar önemli olan bir konuya ilişkim kentlerimizde yaşanan genel tutum ve uygulamalara örnek teşkil etmesi adına bu sene ABD’nin New York eyaletinde bol sulu  geçirdiğimiz yaz tatilini yazmaya karar verdim.

New York Eyaleti genelinde birçok farklı su kaynağı bulunmaktadır. Bunların neredeyse tümü çevresindeki bol yeşil ormanlık alan ile birlikte kamuya açık parklarla çevrilidir. Bu parklarda tuvalet, içme suyu, mangal, bank, piknik masası, duş, cankurtaran vb. temel kamusal hizmetler ücretsiz sağlanmaktadır.

Göller

  • Göle girilebilsin ya da girilemesin tüm göller yürüyerek yanına gidebileceğiniz ve suya dokunabileceğiniz şekilde dolgudan, çitten ya da tamamen özel mülkten arındırılmıştır.
  • Çoğunda gölün kıyısına kadar üzerine basmanızın yasak olmadığı çimen uzanır.
  • Göle sıfır hiçbir dükkan, restoran, alışveriş merkezi bulunmamaktadır.
  • Bazı göller kano vb. su sporları yapmanıza imkan sağlar. Hatta kano ile gezebileceğiniz rotalar ile ilgili sizi bilgilendirirken güvenliğe de çok önem verirler.
  • Yüzmeye açılmış göllerin plaj bölümlerinde herhangi bir ticari sezlong, şemsiye vb. bulunmamaktadır. Zaten çok teferruatlı yaşamadıklarından belki de ufak bir çanta ya da seyyar bir koltuk ile gölün ve plajın keyfini çıkarırlar.
  • Bazı göllerde çocukların şişme yardımcılarla yüzmesi tehlikeli olduğu düşüncesi ile kolluk ve simite izin verilmemektedir. Ancak isteyen aileler için ücretsiz can yeleği temin  edilir.
  • Göller çok derin olmasada kısa aralıklarla görev değişimi yapan birden çok cankurtaran görev yapmaktadır, kıyıda ve de gölde.

Hayatımda biri göle gireceksin dese Ankara’da büyümüş biri olarak kesinlikle ihtimal vermezdim. Ancak ördeklerle birlikte çevresi ormanlarla kaplı turkuaz ya da yeşil tatlı suda yüzmek, saklı köşelere doğru ailece kano yapmak, göl kenarında piknik yapmak, gölde taş sektirmek, balık tutmak, ördeklere ve kazlara yem vermek, bazen göl kenarında yetişmiş yabani naneleri koklamak.... bunlar belki ütopik ya da bir film karesi gibi gelebilir. Ama unutmamak gereken şu ki dünyanın bir yerinde insanlar bunları kamusal alanlarda sıradan yaz aktivitesi olarak yaşıyorlar.

Dereler, Nehirler, Akarsular

Göller kadar tanımlı olmasa da parklar için yer seçilirken derelerin geçtiği alanlar önemli bir etken. Bazı parklarda yine yanına kadar gidebildiğiniz berrak buz gibi dereler var. Hani bizim köylerde görebildiğimiz o dereler; burda kentsel parkların, kamusal alanların en samimi parçası. Çok derin olmayan yerleri çocuklar için vaha gibi. İçinde yürümek, arkadaşları ile birbirine su atmak, kurbağa ya da balıklara hayranlıkla bakmak, berrak suyun içinde kendisine en güzel görünen taşı bulmak ve defalarca atıp atıp aynı taşı tekrar bulmaya çalışmak... Böylesi geçen bir günü ardından huzurlu bir uyku gelmesine hiç şaşmamalı. Sadece derede geçirecekleri 1 saat içinde kendi gözlemleri ile öğreneceklerini kimbilir ne kadar zamanda okulda ya da evde öğrenebilirler?

Şelaleler

Benim için en favori mekanlar şelaleler ve çevresindeki parklar. Özellikle şelalenin önüne set çekilerek oluşturulan havuzlar gerçekten insanı baştan aşağı yeniliyor. Üzerini sarmaşıkların sardığı kayalıkların arasından dökülen buz gibi tatlı mı tatlı suyu ile şelalenin sesinin yankılandığı o havuzlar “anlatılmaz yaşanır” sözünün tam karşılığı niteliğinde. Öyleki 2 yaşında bir çocuk düşünün ki bir sabah mutlu mesut uyanıyor ve rüyasımda ne gördürğü sorulduğunda şelaleye gittiğini ve havuzunda yüzdüğünü söylüyor.

Kamusal Su Parkları/Parklardaki Su Oyunları

Her zaman size yakın bir göl, şelale ya da bir dere olmayabilir ya da belki siz daha güvenli bir alanda çocuğunuzu birebir peşinden kontrol etmeden , boğulma korkusu yaşamadan özgürce oynamasını isteyebilirsiniz. Bunun için en ideal yerler içinde su oyunları olan parklar. Bazı parkların sadece bir köşesi fıskiyelere ayrılırken bazı parkların genel kurgusu bu şekilde de olabiliyor. Hatta öyle eğlenceli oluyorlar ki kendinizi parkın içinde oynarken bulabiliyorsunuz. Temiz, sistemli, eğlenceli ve de tamamen ücretsiz olan bu parklar özellikle ülkemizin Güneydoğu Bölgesinde bulunan illerde başlıca tercih edilmelidir.

Çocukları su ile buluşturmak; sadece klorlu havuzlarla değil, 1 senede 1-2 haftalık Akdeniz-Ege sahilleri ile değil; boş zaman bulunduğunda haydi gidelim denecek kadar yakın, kamusal, ücretsiz, gerekli temel hizmetleri olan ve mümkünse DOĞAL sular ile de sağlanabilmelidir. Sıcak havalarda anneler/babalar çocuklarını tek bir yedek üst ve havlu ile spontane bir şekilde serinlemeye götürebilmelidirler. Su başta çocuklarımızın ama sonra da tüm insanlığın koruyarak yararlanması gereken yegane nimetlerden biridir.

İnanın Bana göl kenarında bir balık lokantasında yemek yemekten daha çok mutlu edecektir sizi, o balık lokantasi yerine kurgulanmış bir park ya da sahil...

Bol sulu günler...

Merve Yavuzdemir

http://amerikayiyorumlamak.blogspot.com.tr/

 


Konum BilgisiYORUMLAR

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle