Doğuş Otomotiv ve Britax Römer ile Trafikte Çocuk Güvenliği

  • 31 Ekim 2016
  • 0
Ezgi

Geçtiğimiz günlerde Doğuş Otomotiv ve Britax Romer’in katkıları ile trafikte çocuk güvenliği hakkında bilgi alıp sizlere aktarmak üzere Üstün Dökmen’le bir araya geldik. Öncelikle istatistiki bilgileri veren Üstün Dökmen trafikte çocuk güvenliğinin ana unsuru olan oto koltuğuna oturma savaşları ile nasıl başa çıkmamız gerektiği ile ilgili güzel bilgiler verdi.  Bu bilgilerden bir kısmı maalesef bunlar ;

Dünyada her gün 3 bin 500 insan, her 3 dakikada 1 çocuk yollarda ölüyor.

Dünyada trafik kazaları sebebi ile olan çocuk ölümleri 2. Sıraya yükselmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü 2013 raporuna göre Türkiye, trafik kazalarında ölüm oranının en yüksek olduğu Afrika’nın ardından ikincidir.

Ölümlü kazalarda en önemli unsurlar aşırı hız, alkollü sürüş, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak, çocuk koltuğu kullanmamak olarak belirlenmiştir.

Bu bilgileri öğrenmek hem bizler için acı oldu ama bir çok gerçekle de yüzleşme fırsatı verdi. Üstün hocamız çocuklarla iletişim kurmada her zaman olduğu gibi sabırlı ve kararlı bir şekilde olmamız gerektiğini ve bu şekilde oto koltuğuna oturmaya ikna edemeyeceğimiz çocuk olmadığını üzerine basa basa söylüyor. Gerektiğinde sabırlı ve sakin bir şekilde ‘peki tatlım eğer oto koltuğuna oturmuyorsan eve dönmek zorundayız’ diyerek yola çıkma eylemini gerçekleştirmemiz gerektiğini söylüyor.

Oto koltuklarını ise doğru tercih etmek de bir diğer güvenlik önlemi tabi ki. Bir çok aile 9-18kg oto koltuğundan sonra 18-36 kg oto koltuğuna geçiş yapmadan çocukları arka koltuğa, hatta kemersiz bir şekilde oturtuyor. Tabi ki hiç birimiz çocuklarımıza zarar gelsin istemeyiz. Fakat genel zihniyetimiz ‘ Aman zaten kısa mesafe, bana bir şey olmaz!!!! ‘ İşte bu zihniyet sebebi ile bu istatistik oranları günden güne artıyor. Maalesef hepimiz insanız ve bize her an her şey olabilir.

 

İlk defa Üstün Dökmen’i canlı dinleme fırsatı buldum ve o kadar etkilendim ki bu girişime katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Umarım bütün aileler bu konuda çok daha bilinçli hareket edebilir.


Konum BilgisiYORUMLAR

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle