Disneyland Park Kaliforniya Seyahatinden Önce

 • 19 Kasım 2016
 • 0
Merve Yavuzdemir

Walt Disney tarafından 17 Temmuz 1955 yılında kurulan Disneyland ABD'nin Kaliforniya Eyaletinde bulunan Anaheim kentinde yer almaktadır. Los Angeles tatilimiz içinde Disneyland Park'a 1 gün ayırabildiğimiz için öncesinde ciddi bir planlama yaptık. Biri 5, diğeri 2 yaşında iki çocuk ile yaptığımız planları deneyimlerimiz ile zenginleştirerek yazmak istedim. Çünkü Disneyland gibi büyük tema parklarda zaman herşeydir.

Gitmeden önce yapılacaklar

 • Gideceğiniz güne karar verirken Disneyland'ın web sitesine uğrayıp bilet fiyatlarını kontrol etmekte fayda var. Bu sene 30. doğumgünüm vesilesi ile 16 Temmuz'da gitmek istiyorduk Disneyland'a, ancak hafta sonu fiyatları hafta içine göre daha pahalı olduğundan ziyareti birkaç gün öne çektik. Bu arada bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir konu da aynı gün içinde Disney Advanture Park'ı da gezmeyi planlıyorsanız Park Hopper'dan yararlanmak. Bilindiği üzere Arabalar Filmine ait Radyatör Kasabası Disney Advanture Parkta bulunuyor. Durum böyle olunca 5 yaşındaki oğlum ve babası öncelikle Avanture bölümüne gittiler, bu sırada biz de kızımla prensesleri doya doya gezdik. Sonra Kayıp Balık Nemo Su Altı Gezisinde buluştuk.
 • Biletinizi online almamanız, zaten uzun sıraların sizi beklediği parka, daha girmeden bir sıra daha beklemek zorunda kalmanıza neden olur. Bu nedenle biletleriniz online alıp çıktısını yanınızda getirmeyi unutmayın.
 • Küçük çocuklar ile yurt içi ya da yurt dışı nereye seyahat ederseniz edin mutlaka size ait bilgilerin olduğu bir not hazırlayıp çocuğunuzun kapalı bir cebine koymayı ya da boynuna asmayı unutmayın. Hele ki bulunduğunuz yerde bir çok çocuk varsa ve çok kalabalıksa...

Sırt çantanızı hazırlarken yanınıza almanız gerekenler

 • Genellikle yaz tatili kapsamında tercih edilen Disneyland bu dönemde çok sıcak olduğundan her aile bireyinin şapkasını ve güneş kremini mutlaka yanınıza almalısınız.
 • Disneyland içerisinde ABD'de bir çok kamusal alanda olduğu gibi içilebilir su çeşmeleri bulunmaktadır. Bu nedenle, pet şişelerde su götürmek yerine suluk ya da termos bardaklar daha ideal bir seçenek haline geliyor.
 • Özellikle 1 günlük bir Disneyland gezisi planladıysanız, tüm günü maksimum verimde yaşamanız gerekecek. Bu nedenle, çoocuklarınız için tam takım kıyafetlerinden bir kaç yedek almakta fayda var. Küçükler içinse bez vb. gereçlerden ihtiyacın üzerinde bir iki tane daha alınması iyi olacaktır.

Bunun yanında, Disneyland her ne kadar kalabalık olsa da temizlik görevlileri hep iş başında, bu bakımdan tuvaletlerin temiz olduğunu söyleyebilirim. Ancak malum ABD'nin genel WC kültüründeki farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda ıslak mendilinizi çantanıza koymanızda fayda var.

 • Gelelim yemek konusuna, Disneyland içerisinde her köşede yeme-içme yerleri bulunsa da bizim gibi dini açıdan hassasiyet taşıyan bir aileyseniz yiyeceklerinizi yanınızda getirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Disneyland içerisine yiyecek sokmak ile ilgili bir yasak bulunmadığından kendi yiyeceğinizi getirmeniz maddi açıdan da faydalıdır.
 • Ayrıca küçük çocuklar için uzun sıralar sıkıcı olabilmekte ya da çocuklar bizlere göre çok daha çabuk yorulup acıkabildikleri için minik buzdolabı poşetlerine koyacağınız atıştırmalıklar onları oyalayacaktır.
 • Eğer küçük çocuklarınız varsa çok uzun saatler sıra bekleme ya da uzun yürüyüşlere dayanamayacaktır. Bunun için bebek arabası olmazsa olmaz. Parka kendi bebek arabanızla gelebileceğiniz gibi 5 yaşındaki bir çocuğu rahatlıkla taşıyabilecek kapasitede olan bebek arabalarını parkın içinde de kiralamanız mümkün. Ayrıca gece showlarını da kaçırmak istemiyorsanız yanınıza yere serebileceğiniz bir örtü ve belki çocuğunuz için küçük de bir yastık almanızı tavsiye ederim. Çünkü bir kaç saat önceden akşam ünlü karakterlerin yapacağı geçiş töreni için yollarda yerlerini alan aileler bu sere içinde çocukları ile kaldırım üzerinde dinleniyorlar.
 • Son olarak, belki de şimdiye kadar okuduklarınızı rutin bir seyahat programı olan her anne, az çok tahmin edebilir ama şimdiki önerim Disneyland'daki tatilinizi anılaştırırken çok önemli bir ayrıntı olacaktır. Herkesin tahmin edebileceği gibi Disneyland çok büyülü bir yer ve insan orda gezerken bu mükemmel atmosferin bir parçası olmak istiyor. Bunu sağlamak için çevrenizde bir çok mağazalar mevcut ancak hem çeşitler çok sınırlı hem de pahalı. Bu nedenle önerim şu ki; mümkünse tekstil cenneti olan ülkemizden kızınız için Minnie Mouse tshirt ve istediği bir prenses kostümü ve oğlunuz için arabalar ve Mickey Mouse tshirtleri almanızdır. Hatta ve hatta kendinizi de hiç ihmal etmeyin bu konuda.

Disneyland Park'a Hoşgeldiniz

En az çocuklar kadar ve hatta benim için onardan daha çok heyecan veren Disneyland rengarenk dünyasının kapılarını açtığında tek düşündüğünüz şey mutu olmak. Koşullu bir mutlu olma hissi sarıyor insanı. Şimdide mutluluğunuzu sürdürecek ve eğlencenize değer katacak ipuçlarında sıra:

 • Öncelikle, ilk kural şu ki kesinlikle erken gitmelisiniz. Parkın açılış saatinden bir 15 dk erken gelmeniz size park içinde daha çok zaman kazandıracaktır.
 • Parka girdikten sonra, sizin de doğumgününüz o hafta içinde ise ya da bu Disneylannd'a ilk ziyaretiniz ise girişte bulunan Main Street City Hall'a girip kocaman eğlenceli rozetlerinizi almayı unutmayın. Bu rozetler size gün içinde süprizlerle geri dönecektir.
 • Rozetinizi aldıktan sonra sizi Main Street üzerinde bir çok görkemli alışveriş dükkanı karşılayacak, bu konuda aceleci davranmamanızı öneririm. Yine de benim gibi aşık olduğunuz bir ürün bulursanız da çok düşünmeyin. ;)
 • Main Street, Uyuyan Güzelin şatosuna kadar uzanan etrafı harika mimarisi ile insanı büyüleyen bir sokak. Burada alışveriş, fastfood, kahve, çikolata vb. dükkanların arasında eski havası ile bir sinema bulunmakta. Nostaljik olan bu sinemanın içinde 6 adet Mickey Mouse filmi aynı anda gösterilmekte. Malum ilk filmlerinde ses olmadığından altı filmden istediğinizi seçip siyah-beyaz izleyebiliyorsunuz.
 • Main Street üzerinde birçok farklı ulaşım ve gezi aracı bulunmakta. Zaman sorununuz yok ise bu araçlar ile sokak üzerinde bir tur atabilirsiniz. Zamanlarına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Biz gezelim akşamüstü bineriz diye ertelemiştik ve döndüğümüzde artık çok geçti.
 • Walt Disney ve Mickey Heykelinin olduğu yer ve sonrasındaki uyuyan güzelin şatosunu geeçtiğinizde en akıllıca strateji kalabalığı takip etmeme stratejisi. Aksi halde uzuuunnn... çooook uzun kuyruklarda tüm gününüzü harcayabilirsiniz.
 • Eğer fast pass aldıysanız kuyruk sorununuz olmayacaktır, ama ekstra para harcamak istemezseniz bunun için de en ideal uygulama single rider line. Eğer kalabalık bir grup ile gittiyseniz, eğlencenin tadı tabiki birlikte çıkar. Ancak eğer 2-3 kişilik bir grupsanız hatta bir iki çocuklu bir çekirdek aile iseniz kesinlikle single rider line hayat kurtarıcı olacaktır. Bu sıra grubu olmayanların önden araçlardaki sayıyı tamamlamak için bindirilmesini sağlıyor. Bu yolla fast-pass kullananlardan bile önce oyuncaklara binebilirsiniz.
 • Diğer bir önemli dip not ise yine küçük çocuklu anne babalara bir avantaj niteliğinde. Malum çocuklar her oyucakta boy sınırını geçemeyebiliyor. Böyle durumlarda Rider Switch on numara bir uygulama. Bu uygulama ile 1 saat sırayı sadece bir ebeveyn bekliyor. O oyuncakta iken diğer ebeveyn çocuklarla kalıyor ve Rider Switch ile görev değişimi yapan anne babalardan diğeri sıra beklemeksizin oyuncağa binebiliyor. Hatta isterse yanındaki 2 kişiyi daha önden bindirebiliyor.
 • Disneyland Park, Advanture Parka nazaran daha küçük yaştaki çocuklara hitap ediyor. 2 yaşındaki kızım roller coasterlar dışında neredeyse tüm oyuncaklara binebildi. Durum böyle olunca belirli aralıkla bebek arabasını bırakmamız gerekti ki bu duruma da Stroller Parking noktaları imdadınıza yetişiyor. Gönül rahatlığı ile önemsiz eşyalarınızı ve bebek arabanızı buralara bırakabiliyorsunuz.

Eğlence Başlasın

Uyuyan Güzelin görkemli şatosundan geçtiğiniz anda nereye baksanız harika kurgulanmış konseptlerle karşılaşacaksınız. Ama öncesinde şunu kabul etmenin sonrası için faydasına inanıyorum. Çok uzun sıralar bekleyeceksiniz. Yani yeri gelecek 2 saat sürecek sıra ve belki trenle ya da kayıkla yaptığınız yolculuk 5 dakikadan fazla olmayacak. Yine de tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki verdiğiniz paraya da beklediğiniz sıraya da değecek... Çok bambaşka ve büyülü bir gün yaşayacaksınız.

Disneyland Park içerisinde 8  farklı konsept bulunuyor. Hepside birbirinden farklı birer dünya olan bu bölümlerin hepsini br günde gezmeyi planlamak fazlaca iyimser ama gerçekten uzak bir bakış açısı olur. Bu nedenle, park girişinde temin edebileceğiniz harita ile önceliklerinizi belirlemekte fayda var. Biz çocuklarımızın yaşını göz önünde bulundurarak zamanımızın büyük çoğunluğunu Fantasyland, Mickey's Toontown, Frontierland and Adventureland kısmında harcadık. Hepsi de birbirinden büyülüydü.

Son olarak, tüm bu birbirinden güzel mekanların yanında her an caddenin birinde karşınıza çıkan renkli müzisyenler, dansçılar ve akşamki geçiş töreni, gösteriler ve havai fişek showları; Disneyland içine geçirdiğiniz zamanı daha da gerçek dışı ve eğlenceli hale getiriyor.


Konum BilgisiYORUMLAR

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle