Çocukla İtalya Cinqueterre Seyahati

  • 21 Kasım 2016
  • 0
Misafir Yazar - Melike Özçakır

3,5 yıl önce gitmiştim üniversite arkadaşlarımla Floransaya. Her gördüğüm şeyde, keşke Denizle de gelebilsek diye diye gezmiştim. Aşık olunası bi yer. Hele ki günübirlik gidilecek yerleri de eklerseniz gezinize, benim gibi tekrar tekrar gitmek istersiniz. Biz çoğalarak yine gitmeyi başardık. İçimden bi ses yine gideceğiz diyor, çoğalarak mı onu bilemem de☺️

Bu sefer bebekle gezerken tur saatlerine, italya nın ünlü tren gecikmelerine maruz kalmamak için araba kiraladık. Fiyatlar son derece makuldü. Otobanlar ve park yeri paraları araba kiralama yanında çok daha pahalıydı ama yapılan tünellere ve viyadüklere saygımızdan bişey diyemedik yollara verilen paralara. Ayrıca kesinlikle çok rahat oldu. Çocuklu ya da kalabalık bi grupsanız siz de mutlaka arabayı düşünün. 

 

Günübirlik seçtiğimiz yerlerden biri cinqueterre idi. Kelime olarak da "cinque" İtalyanca'da "beş", "terre" ise "toprak" anlamına geliyor.

5 balıkçı köyünden oluşuyor bu bölge. 

5 köyü kuzeyden güneye saymak gerekirse: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore.

Ben monterosso yu elemiştim kafamda. Geçen seferki seyahatte burayı çok vasat bulmuştum. Vakit kısıtlamanız varsa diğer köylerde daha güzel vakit geçirmek için hiç düşünmeyin eleyin derim. Hiiiiiiç aklınızda kalmasın, Türkiye'de görüyoruz biz bolca o tip sahil kasabalarını. 

Corniglia ise bi dağ köyü. Çoooook özel bi yer. Ama arkadaşlarınla bi şeyler içmek, sevgilinle manzaranın keyfini çıkarmak için tercih edilmeli bence. Bebek arabası ile o merdivenleri çıkıp, pert olup, diğer bal gibi köylerde yorgun olmama kararını almak çok kolay oldu o yüzden☺️

 

Elimize kaldı 3 köyYORUMLAR

0 yorum var

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Yorum ekle